אילו רישיונות צריכים כדי לחיות בבית על גלגלים?

אוטובוס בית רישיון

אילו רישיונות צריכים כדי לחיות בבית על גלגלים ? במאמר זה נדבר על דרגות שונות של רישיונות , משקלים שונים ועוד –

איזה רישיון נהיגה צריך?

רשיונות הנהיגה בישראל מחולקים לדרגות כמקובל במרבית מדינות אירופה. כל דרגה מחולקת לדרגות נוספות והן המשפיעות על כלי הרכב המותר לאדם לנהוג בו.

החוק בישראל 2023 מציג את הדרגות כדלקמן ולפני נהיגה על כלי רכב יש לדעת האם הנהיגה מותרת בו בחוק:

דרגות:  A,A1,A2  לאופנועים.

דרגה B  לרכב ששוקל עד 3.5 טון ואפשרות להסיע עד 8 נוסעים.

דרגה C,C1,E לרכב משא.

דרגה D  להסעת נוסעים (אוטובוסים ומוניות).

דרגה 1 – טרקטור.

איזה משקל מותר לנסוע ולגרור עם כל רישיון

מרבית האנשים בעלי רשיון נהיגה בישראל מחזיקים ברישיון B נוהגים על כלי רכב פרטי, שמשקלו נמוך מ- 3.5 טון ומספר מושביו נמוכים מ- 8. באם יש לך רישיון נהיגה מסוג B, תוכל לגרור בית על גלגלים במשקל של עד 1500 ק"ג ובתנאי שרכבך הפרטי יכול לעמוד בעומס המשקל של הנגרר (לרוב, משקל הנגרר המקסימלי רשום על אחת מ-2 הדלתות הקידמיות של הרכב הגורר וכן ברישיון הרכב).

אם תירצה לנהוג על רכב גדול יותר שלו כושר גרירה רב יותר יתכן ורישיון נהיגה בדרגה C1 הינו הרישיון שיתאים לך. זהו למעשה רישיון לנהיגה על משאית קלה; רישיון זה הינו לרכב מנועי מסחרי ורכב עבודה במשקל כולל מותר מעל 3500 ק"ג ועד 12000 ק"ג, גם כאשר גורר נגרר במשקל כולל מותר עד 3500 ק"ג, והוא מעלה את האפשרות הבחירה של מגורים על גלגלים.

דרגת רישיון C  מתאימה לרכב משא כבד, במשקל כולל מעל 12,000 ק"ג  רבים המתגוררים בבית על גלגלים בוחרים ברישיון נהיגה זה על מנת להתנייד באוטו קראוון ממונע בגודל המותאם לצרכיהם הבסיסיים.

בעומדך לשכור או לקנות או לבנות בית על גלגלים התייחס גם אל כמות האנשים שאמורים לנסוע ברכב וגם בכמות האנשים שאמורים לישון בו, הכוונה למספר המיטות ולמספר כסאות הישיבה ברכב המותרים בנסיעה.

רישיון רכב

באם ברצונך להתגורר בכלי רכב, בין אם הוא כלי רכב נגרר או ממונע, אין זה מספיק שרישיון הנהיגה שלך יהיה מותאם, על כלי הרכב עצמו להיות בעל רישיון למגורים. המחשבה כי חיסכון כלכלי להסבת כלי רכב קיים ליעודי למגורים כדאי שתיבדק היטב לפני הפיכתו למגורים שכן יש לעבוד מול מהנדסים מומחים, מעבדות ייעודיות בתחומן ולעבור הליך בירוקרטי טרם קבלת האישור ל'בית על גלגלים'.

לרכב שעבר הסבה ייעודית תירשמנה ברשיונו הערות לגבי הסעת נוסעים, קיום של מערכות שנוספו (כדוגמת מערכת סולארית וכדומה). על כלי רכב שכזה להרשם כ'משא מגורים' – וגם אז, יש לבחון לעומק מה מותר ומה אסור על מנת להמנע מנסיעה ברכב שאינו חוקי וכן במקרה של תאונה שלא יתנערו חברת הביטוח מאחריות

רישיון רכב

רישיון הנדרש לאוטובוס בית

הסבה של אוטובוס לאוטובוס- בית דורשת תכנון מוקפד, התיעצות עם גורמים מוסמכים, עבודה תכנונית, משאבים ויכולות גבוהות. תחילה, יש להיוועץ עם בונים ומהנדסים המוסמכים לעבודה זו וזאת על מנת להיות ערים למגבלת המשקל של האוטובוס, כאמור מעלה, ישנה שונות אם המשקל של האוטובוס מתחת או מעל ל -12 טון. אוטובוס בית נופך בסופו של התהליך לרישיון משא מגורים. אין אפשרות לקבל רישיון של אוטובוס להסעת נוסעים שיהיה במקביל עם רישיון למגורים ולכן מספר הנוסעים המירבי שתוכלו להסיע באוטובוס מגורים הינו נהג + 4-5 נוסעים. ברגע שהאוטובוס מקבל רישיון חדש של מגורים הוא הופך לרכב משא וניתן לנהוג עליו עם רישיון של משאית בהתאם למשקל הכולל של האוטובוס. לצפייה באוטובוס סוויטה מפואר לחצו על הקישור.

אוטובוס לימוזין
אוטובוס בית

רישיון נדרש למשאית בית

להפיכת משאית למשאית – בית יש חסרונות ויתרונות; אחד היתרונות הבולטים הוא כושר הנסיעה וההתניידות בדרכים לצד גודל הארגז. כמו כן, משאיות שיועדו לקירור הן בעלות בידוד מובנה שמקלות על כל תהליך הבידוד לחום ולקור הנדרש למגורים בשטח הפתוח. כמו כן, אם משאית הבית לא עתידה לנסוע ממקום למקום יתכן שנוחות הנהיגה היא משנית ביחס לפרמטרים אחרים כמו גודל הארגז או משקל המשאית על מנת להתאים את רישיון הנהיגה של הנהג/ת, הגובה להתניידות ברכב והאפשרויות הקיימות לבנייה ושדרוג.

ישן מול חדש; כדאי לקחת בחשבון שאם אתם חובבי אספנות ווינטאג', רכבי אספנות מצמצמים משמעותית את עלויות הטסט והביטוח אך דורשים תחזוקה גבוהה יותר וכדאי לבדוק בדקדקנות את האיטום והחלודה של מרכב הרכב.

משאית בית

לסיכום

מגורים בתוך כלי רכב דורשים התכוננות מראש: רישיון נהיגה המותאם לרכב עליו אתם נוהגים, רישיון מגורים לכלי בו תישנו (רכב נגרר/ אוטובית / אוטובוס בית / משאית בית), ביטוחים ומקום חניה מורשה. לאחר שתעברו את התהליך הנ"ל תוכלו לזכות בחוויות ייחודיות קרובות לטבע, לחיים פשוטים אבל מלאים בעושר בלתי נדלה של יופי, חיבור לאדמה וזיקוק של חוויה אותנטית.

* המידע מתעדכן מפעם לפעם באתר הממשלתי – כנסו לבדוק גם בו

 

RENT IL
לוח ההשכרה של ישראל

רנט איי אל אתר ההשכרה של ישראל. באתר תתצאו כל מה שרצן לשכור בריסה ארצית. אין סיבה לנסוע רחוק מגוון ענק של ציוד להשכרה מעשרות מפרסמים הכל באתר אחד

הצטרף כבר עכשיו ללוח ההשכרה עם מאגר גדול של השכרות בישראל
מאמרים נוספים בנושא חופשה עם קרוואנים, מידע כללי
בניית בית על גלגלים
מידע כללי

בית על גלגלים

איך בונים בית על גלגלים? סגנון החיים הנוודי על גלגלים תפס תאוצה והפך מאוד פופולרי היום. אחרי שנתיים בתוך מגפת הקורונה שבה נשארנו תקועים בבית,

קרא עוד »
כמה משקל מותר לרכב לגרור
מידע כללי

איך בודקים כושר גרירה לרכב?

במידה ויש לכם וו גרירה מותקן תוכלו לראות ברישיון הרכב כמה מותר לרכב שלכם לגרור. בחלק מהרכבים תראו שני משקלים שמתייחסים לשני סוגי נגררים עם

קרא עוד »