איפה מותר לחנות קרוואן נגרר או בית על גלגלים

איפה מותר לחנות קרוואן נגרר או אוטו קרוואן

הגשמת חלום! התחדשת בקראוון או ששכרת בית על גלגלים לתקופה קצרה!

דמיינת את עצמך בתמונות נוף משגע כמו בתמונות האינסטגרם היפות שרואים מידי פעם ברשת, או חשבת שפיצחת את השיטה לחסוך בעלויות המחייה והחופשות העולות כל הזמן. בין אם קנית את הקראוון למגורים ובין אם רכשת או השכרת קראוון לטיולים, עליך למצוא שטח בו הקראוון יחנה, יש להבחין בין כמה מצבים –

איזה קראוון מדובר? קרוואן נגרר / קראוון ממונע

ראשית, קראוון ממונע (או כמו שרבים מכנים אותו – אוטו קראוון) הוא כלי רכב לכל דבר ולכן מתייחסים אליו ככזה בעוד שאל קראוון נגרר הנשאר רתום אל הרכב הגורר מתייחסים כיחידה אחת.

בחניונים מסודרים בתשלום ישנה האפשרות להחנות את הרכב וגם לקבל שמירה עליו. חלק מחניוני הקראוונים המסודרים בתשלום (כדוגמת חניוני הקראוונים של רשות הטבע והגנים) יאפשרו לכם בנוסף לחניה גם להתחבר אל נקודת מים ונקודת חשמל (לרוב, קראוון נגרר יצטרך להיפרד מהגורר שלו ולהחנות את הגורר והנגרר בנפרד) כך אפשר להעביר מספר לילות או יותר במגורים בקראוון כשאתם מחוברים למים וחשמל. יש מספר נמוך של חניונים המיועדים לחניה ארוכת טווח בעבור קראוונים (כדוגמת חוף דור) שם מתקיימות קהילות קראווניסטים לאורך שנים, אך התחום בארץ רק מתחיל להתפתח.

חנייה עם מגורים (כדוגמת משאית בית) / חנייה עד לטיול הבא

כפי שכבר כתבנו, מגורים לאורך זמן בקראוון דורשים חיבור למים וחשמל, אך חניית קראוון עד לטיול הבא דורשת רק מקום בטוח להשאיר בו את הקרוואן. רבים חושבים כי ניתן להשאיר את הקרוואן לצד מדרכה כמו כל אוטו פרטי, אך אין זה נכון באופן מוחלט; קראוון הנגרר על ידי רכב גורר יכול להחנות בצידי הדרך רק אם הוא נשאר רתום לרכב הגורר ומאחר ובכדי לשהות בקראוון יש לנתקו מהגורר ולהעלות אותו על רגליים. לכן, כשחונים לצד הדרך למעשה משביתים את האוטו הגורר עד למציאת חניה מוסדרת לקראוון הנגרר. כמו כן, אין זה חוקי לחבר את הקראוון למים ולחשמל בצד הדרך הרגילה ולהשמיש את הקראוון למגורים במקומות שאינם מוגדרים ככאלו.

מה בדיוק אומר החוק?

תקנה 69 (ו) לא יחנה אדם רכב לא יעמידנו ולא ישאירנו עומד בדרך אם – (1) רוחבו עולה על 2.50 מטר, למעט רכב צה"ל שנעצר לשם מילוי תפקיד צבאי; (2) הוא גרור או נתמך שנותק מגורר או תומך, אלא בעת ביצוע עבודות כאמור בתקנה 69 (ב)(3).

ולכן, החניה המתאימה ביותר לקראוון נגרר המחכה לצאת לטייל ולהחנות במקום מורשה חדש – הינה חניה פרטית. שימו לב (!) כי קיים גם אסור מבחינה חוקית לחבר את הקראוון לנקודות מים או חשמל באותה החניה ללא האישורים המתאימים (לכך יש צורך בהתאמות מנהלתיות).

לסיכום

לפני שתקנו בית על גלגלים עצרו לחשוב על המיקום בו אפשר לגור בקראוון וגם להחנות אותו כאשר הוא מחכה לשימוש הבא שלכם בו. רוב החניונים המסודרים דורשים תשלום על חניה בשטחם (עם או בלי תוספות על חיבור למים או חשמל, שמירה או החזקה של הקראוון) ויש מעט אפשרויות חוקיות למגורים ארוכי טווח כשמרביתן הן בתשלום גם כן. בתוך הערים ובייחוד במקומות צפופים, על מנת להמנע מקנסות וגרירות (וגם בכדי לשמור על מערכת יחסים תקינה עם השכנים) חנית קראוון נגרר ולא ממונע בשטח הציבורי מתאפשרת רק כאשר הוא רתום לרכב הגורר, חנית אוטוקראוון (קראוון ממונע) יותר קל למצוא אך כמעט כל הקראוונים הממונעים דורשים רשיון נהיגה ג'

סעו (וחנו) בדרכים טובות!

RENT IL
לוח ההשכרה של ישראל

רנט איי אל אתר ההשכרה של ישראל. באתר תתצאו כל מה שרצן לשכור בריסה ארצית. אין סיבה לנסוע רחוק מגוון ענק של ציוד להשכרה מעשרות מפרסמים הכל באתר אחד

הצטרף כבר עכשיו ללוח ההשכרה עם מאגר גדול של השכרות בישראל
מאמרים נוספים בנושא חופשה עם קרוואנים, מידע כללי